Co zde najdete
  Našim hlavním cílem je nabídnout návštěvníkům těchto stránek popisy nalezišť minerálů, fosilií, zajímavých geologických útvarů a montánních památek na Chomutovsku, Kadaňsku a Klášterecku. Neomezujeme se ale pouze na tyto oblasti a pokud navštívíme i jiné zajímavé lokality, nejčastěji z oblasti Krušných hor na Karlovarsku, Sokolovsku, Mostecku a Teplicku, dočtete se zde o nich také. Občas zabrousíme i do oblasti Podkrušnohorské pánve na Lounsko, Žatecko a Podbořansko, nebo se podíváme i na vulkanickou oblast Českého Středohoří a Doupovských hor. Náš zájem se ale netýká jen známých a mnohokrát popsaných nalezišť, pod jejichž minerály se prohýbají stoly na burzách, ale velice často vyrážíme i do takových oblastí, odkud v současnosti, nebo i v minulosti žádné nálezy minerálů popisovány nejsou, ale vzhledem k báňské historii takového místa, nebo geologickým podmínkám, lze výskyt něčeho zajímavého očekávat. Velice překvapivé nálezy mohou poskytnout i skalní výchozy hlubokých údolí, zaniklý lom, nebo i třeba taková obyčejná stěna silničního zářezu.
 
Co zde nenajdete
  Musím ale doplnit na pár věcí, které zde rozhodně nenajdete, nebo budou záměrně popsány velice omezeně. Přestože u minerálu považuji informace o místě nálezu a souvislostech s okolím za podstatnou část jeho hodnoty, nebudou zde popsána přesná místa nálezů, pokud by to mohlo nějakým způsobem ohrozit další existenci lokality. Nebudou zde také popisovány lokality v částech veřejně nepřístupných důlních děl a činných lomů, pokud neexistuje možnost, jak získat od vlastníka, nebo provozovatele objektu povolení ke vstupu. Pokud pro Vás takovou lokalitu popíšeme, znamená to, že autor článku byl na daném místě legálně, s patřičnou výbavou a informacemi o bezpečném pohybu v lokalitě a nikomu v žádném případě nedoporučuje tam lézt „přes plot“.
 
Odborný obsah
  K obsahu těchto stránek Vás musím upozornit, že většinou vychází z více či méně odborných zdrojů, které v závěru článků vždy uvádíme, ale v mnoha případech se jedná o zdroje starší, které často nezahrnují současný stav poznání popisovaného tématu. V rámci srozumitelnosti textu běžným čtenářům se také snažím upřednostňovat české názvosloví, před oficiálními odbornými termíny, i když často na úkor přesnosti. No a na závěr ještě musím dodat, že císařpána možná ještě někdo pamatuje, ale jak „rostlo“ černé uhlí, zaručeně neviděl nikdo, takže tato oblast bude vždycky trochu věda a trochu fantazie.
 
Copyright
  A nakonec už jen zmínka o tom, že všechny texty a fotografie jsou autorskými díly, takže pokud je budete chtít nějak využít nad rámec toho, co Vám bez svolení umožňuje zákon, obraťte se na konkrétního autora.
 
Martin Virt
web,grafika,texty,foto
e-mail: lubecca@seznam.cz, virt.martin@seznam.cz

 
Martin Kunz
web,texty včetně tohoto, foto

e-mail: m.kunz@atlas.cz
 
Roman Gramblička
texty, foto
e-mail: e-mail:gramblicka@sdas.cz

 
Copyright © Martin Virt 2007-2017, when no specific author is mentioned.
All rights reserved by authors, except when otherwise stated.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one