VEJPRTY - KOUPALIŠTĚ

Letos v květnu se mi povedlo objevit novou lokalitu krystalovaného rutilu v Krušných horách. Minerál je to zde poměrně vzácný anebo možná spíš přehlížený. Jeho dosavadní výskyty jsou známé jak z amfibolitizovaných eklogitů na kótě Meluzína u Klínovce a v jejím okolí, tak i z vložek metabazitů v rulovém lomu v Hammerunterwiesenthalu u Českých Hamrů, kousek za státní hranicí. Z obou lokalit jsou popisovány až přes 50mm dlouhé, prismatické až tabulkovité krystaly, vrostlé v křemeni.
Nová lokalita byla objevena v lese u starého koupaliště, jv od Vejprt. V trávnatém lesíku zde na ploše asi 10x10m vystupují skalky bílého masivního křemene, patrně sekrečního původu. Křemen je výrazně rozpukaný, místy s inkluzemi muskovitu a živce, občas zbarvený hematitem do červena. Místy obsahuje drobné dutiny dvojího typu: první s nepravidelným povrchem, patrně vzniklé vyloužením nestabilních minerálu a druhé méně časté s drúzovým vývojem, s krystaly křemene do 20mm a drobnými ledvinitými krustami goethitu.
Rutil je v křemeni nepravidelně rozmístěn. Tvoří v něm zarostlá zrna a rýhované krystalky sloupcového až tabulkovitého habitu, velikostí do 10 mm, ojediněle i větší. Barva je oranžová až červená u drobných zrnek, červenohnědá až černá u větších krystalů. Časté jsou dvojčetné srůsty. Krystaly vrostlé v křemeni jsou dokonale vyvinuté s vysokým leskem, zatímco krystaly narostlé v dutinách prvního typu jeví výrazné známky alterace - matné s korodovaným povrchem.
Lokalita je produktivní, vyžaduje ale pracné roztloukání houževnatého křemene.

Roman Gramblička
Pohled na lokalitu s křemennými skalkami
Pohled na lokalitu s křemennými skalkami
Krystal rutilu, 9mm dlouhý
Krystal rutilu, 9mm dlouhý
Krystal rutilu 3x5mm
Krystal rutilu 3x5mm
Rutil v křemeni, fov 20x15mm
Rutil v křemeni, fov 20x15mm
Krystalky rutilu v křemeni, fov 20x15mm
Krystalky rutilu v křemeni, fov 20x15mm
20.12.2012 00:00:00
Mathiass
Copyright © Martin Virt 2007-2021, when no specific author is mentioned.
All rights reserved by authors, except when otherwise stated.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one