Uplynulý víkend jsem opět strávil v Krušných horách, v sobotu v Přísečnici ( o tom, co jsem tam našel někdy příště ) a v neděli jsem zajel omrknout burzu v Marienbergu, ležícího asi na půlcestě z Chomutova do Chemnitzu. Ráno jsem startoval brzo po rozednění a než se burza otevře, měl jsem v plánu návštěvu nějakého jednoho z odvalů, kterých je v okolí města víc než dost. V Marienbergu se kdysi ve velkém těžilo stříbro a nalézt info na webu nebylo těžké. Těžší je nalézt v terénu haldu, kde se smí kopat. Já jel najisto a zakotvil na haldě šachty st. Johannes u vesnice Wolkenstein. Zde se mi při kopání povedlo najít několik větších balvanů křemen-fluorit-barytové žiloviny, ze kterých jsem vydobyl několik hezčích drúzek žlutého fluoritu s krystaly do 15 mm, lupenitým barytem a četnými povlaky růžového práškového erytrínu. V několika vzorcích jsem také objevil zrnka a koncentrické agregáty blíže neurčených arzenidů kobaltu. Největší shluky měli přes 10mm. V barytu se mi povedlo najít i drobné tabulky polybázitu s typickým trojúhelníkovým rýhováním. Z hlavních rudních minerálů jsem sporadicky nacházel jen pyrit a chalkopyrit v žilkách křemene. Halda je dnes na četných místech rozkopána a často navštěvována – než jsem o desáté vypadl, přijelo několik sběratelů.
 
Místní burza, která se koná na jižním okraji obce Lauta, severne od Marienbergu, v prostoru koňského žentouru, má jen komorní charakter a vystavovatelů zde bylo odhadem 20, z toho 2 čeští. V nabídce převažovali vzorky z rudních i nerudních lokalit Saska, méně byl zastoupen svět a Česko. Z minerálů zcela dominoval fluorit, zejména z Annabergu a Dorfelu, nově se však překvapivě objevilo větší množství kvalitního materiálu z těženého ložiska Niederschlag, jak se k nim ale dotyční dostali, jsem nezjistil. Mimochodem, koňský žentour zde slouží jako muzeum a turistická atrakce.
 
Po menší útratě jsem se vrátil opět na haldu dolu Johannes a pokračoval ve výkopu. Jelikož se zatáhlo a začalo poprchat, sběratelé zmizeli a já tam zůstal sám. Nakonec jsem to kvůli dešti vzdal také. Tady je nutno zmínit se, že na haldě stojí kovový altánek s lavičkami a informační tabule o dolu. Během kopání se za mnou na haldě zastavil organizátor burzy, příjemný pán, a prohodili jsme pár slov. Příliš jsem mu nerozuměl, němčinu téměř neovládám, nicméně, dovtípil jsem se, že zdejší halda je určená pro sběratele, aby se zde vyřádili a nezkoušeli to na okolitých pozemcích, kde patrně sbírat nelze. Od místních je to hezké gesto. Na závěr, jelikož jsem momentálně bez foťáku, fotky nerostů zveřejním někdy příště.

Roman Gramblička
P7300007a.jpg
P7300009a.jpg
P7300010a.jpg
P7300011a.jpg
Drúza žlutého fluoritu, 42x35mm
Drúza žlutého fluoritu, 42x35mm
Drúza fluoritu s limonitem, 63x40mm
Drúza fluoritu s limonitem, 63x40mm
dendritický agregát skuteruditu v barytové žilovině, 40x30mm
dendritický agregát skuteruditu v barytové žilovině, 40x30mm
Lístkovitý krystal polybazitu v barytu, fov 18mm
Lístkovitý krystal polybazitu v barytu, fov 18mm
21.11.2015 20:41:00
Mathiass
Copyright © Martin Virt 2007-2021, when no specific author is mentioned.
All rights reserved by authors, except when otherwise stated.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one