Jeníkovský lom na křemenec se nachází v těsné blízkosti obce Jeníkov, asi 2 km od Duchcovského vlakového nádraží. V současnosti je zakonzervovaný (do budoucna se počítá s další těžbou). Vstup je zakázán, ale pohyb lidí v lomu není nikým monitorován.
P1060787.jpg
Ve slínovcovém nadloží se vyskytují (ovšem nikoliv hojně) fosilní zbytky mořské fauny - žraločí a rejnočí zuby, pyritizované mořské houby a skořápky mořských mlžů. V puklinách nadložních slínovců lze stále sbírat nepříliš kvalitní drůzy kalcitu, vzácně i tabulkovité krystaly barytu, narůstajcí na baryt, nebo vyjímečně, jako výplň pyritových ´koulí´.
Kromě pyritizovaných mořských hub je zde pyrit přítomen i ve formě drobných krychlovitých krystalů (do 2mm),  tvořící inkluze ve slínovci. Přímo na křemenci vytváří rychle oxidující povlaky.
Nejvýznamějším minerálem je baryt, přítomný v podobě kosočtverečných krystalů, narostlých na křemencovou horninu. Vyskytuje se v několika barevných formách, žluté (tmavě šedozelené) a hnědé. Žlutý až tmavě šedozelený baryt obsahuje mikrokrystaly pyritu a je radioaktivní, což je způsobeno přítomností Radia, které nahrazuje část Barya v krystalové mřížce. Vzácně lze nalézat bílé, někdy i čiré tabulkovité krystaly barytu, narůstajcí na kalcit, nebo vyjímečně, jako výplň pyritových ´koulí´.

Martin Virt
Baryt, velikost cca 100x80 mm
Baryt, velikost cca 100x80 mm
Baryt, velikost cca 80x30 mm
Baryt, velikost cca 80x30 mm
Baryt, velikost cca 60x40 mm
Baryt, velikost cca 60x40 mm
Srostlice xx pyritu
Srostlice xx pyritu
16.02.2009 12:53:00
Mathiass
Copyright © Martin Virt 2007-2021, when no specific author is mentioned.
All rights reserved by authors, except when otherwise stated.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one