HORNÍ MĚSTA KRUŠNÝCH HOR

Vážení šutráci a příznivci našeho webu.
 
Dnes si vás po dlouhé době dovolím obtěžovat s recenzí na dvě výjimečné knihy, které v nedávné době vyšly. Měl jsem v plánu ji napsat už někdy v březnu, ale jednak jsem v poslední době líný jako veš a druhak klasické recenze psát neumím (tudíž se o ní ani nebudu pokoušet), takže to na sklo dávám teprve teď.
Oba díly publikace Horní města Krušných hor
Oba díly publikace Horní města Krušných hor
Koncem roku 2014 vyšla u nás ojedinělá dvoudílná publikace Horní města Krušných hor, věnovaná, jak už název praví, městům s bohatou báňskou historii na České straně Krušnohoří. První díl byl zaměřen na města Karlovarského kraje a koncem loňského roku vyšel druhý díl o městech kraje Ústeckého. Ten je ale vzhledem k průtahům ze strany krajských pohlavárů k mání teprve od února. Obě knihy mají formát A4, pevnou vazbu a zdařilé grafické provedení (teda až na ty křížky). Oba díly mají něco přes 300 stran. Krom úvodu je každá kapitola věnována konkrétnímu městu či městečku, které mělo to štěstí, že v minulosti získalo horní privilegia. Popsaná je historie města, vývoj hornictví, geologické a mineralogické poměry a zmíněné jsou i zajímavosti, které stojí za návštěvu. Publikace obsahuje množství zdařilých fotografií městských památek, pozůstatků po hornictví, minerálů i okolní přírody. Nechybí ani staré mapy a dobové obrazy. Měl jsem tu čest, přispět do druhého dílu svými fotkami minerálů, takže se tím tady zcela nepokrytě chlubím. Ano, mám z toho radost :-)
Zmíněná publikace je svým zaměřením a provedením unikátní a neměla by chybět v knihovně žádného milovníka Krušných hor, jejich slavné hornické minulosti a mineralogických pokladů. Knihy lze zakoupit za 400 až 500,- Kč (za kus, aby bylo jasno) na úřadech či v infocentrech všech popisovaných horních měst a také ve vybraných knihkupectvích. Na úřadech jsou levnější. Knihy byly vydané vydavatelstvím Fornica publishing pouze v nákladu 1000 kusů, takže opravdu neváhejte a vemte prodejní místa útokem.
Roman Gramblička
 
23.05.2016 23:34:45
Mathiass
Copyright © Martin Virt 2007-2017, when no specific author is mentioned.
All rights reserved by authors, except when otherwise stated.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one