ŘÍČANSKÁ BURZA

Česká republika patří mezi krajiny s nejvyšším počtem sběratelů minerálů a zkamenělin v poměru k počtu obyvatel, s čímž souvisí značný počet burz, kde sběratelé mají možnost zbavit se přebytků, podělit se o své objevy, získat nové přírůstky do svých sbírek anebo jen poklábosit se stejně postiženými jedinci a to zejména na jaře a na podzim. Nicméně, nejen na našich burzách se již řadu let uplatňuje trend rostoucí komercializace, kdy jsou samotní sběratelé se svými, často vlastnoručně získanými kameny, vytlačování jednak profesionálními dílery minerálů, jednak prodejci bižutérie, cetek, pyramid, kamenných sloníků a různých dalších šitovin, cílených zejména pro ženskou část zákazníků. Burz, kde (tuzemské) přírodní kameny pořád převažují je stále méně, což mezi už poněkud frustrovanými sběrateli vyvolává poptávku po burzách, které by byly zaměřené výhradně na sběratelské kameny (minerály a fosílie), případně na kterých by prodej hovadin byl omezen na nejnutnější míru.

Této poptávce se rozhodl vyjít vstříc i ředitel I. základní školy v Říčanech u Prahy, pan Pavel Bednář, který nenechal nic na náhodu a organizace se zhostil se ctí, ve spolupráci s Říčanským muzeem a místními sběrateli. 1. ročník burzy se konal v horkou sobotu dne 25. června v budově školy na Masarykově náměstí. Pro vystavovatele byly k dispozici prostory tělocvičny, a pokud se nepletu, dvou tříd, a to od 7:00, pro veřejnost pak byla burza otevřená mezi 9:00 a 16:00. Vystavujících sběratelů bylo něco kolem 35 a k vidění byly zejména domácí kameny, méně bylo zastoupeno zahraničí. Šmuků bylo jen poskromnu.

Co se návštěvnosti týče, neznám skutečná čísla, nicméně z pohledu vystavovatele hodnotím návštěvnost jako slabou. Větší počet zákazníků se nahrnul krátko po otevření burzy, ale pak to rychle opadlo. Mám důvod věřit, že pan ředitel nebral propagaci burzy na lehkou váhu, nicméně, příliš se to neprojevilo. Svou roli mohl hrát fakt, že šlo o první ročník a sběratelé nevěděli, co od nové burzy můžou čekat, tedy zda se vyplatí ji navštívit, jednak počasí – v sobotu bylo horké dopoledne, po kterém kolem jedné hodiny následovali bouřky a svou roli mohl sehrát i farmářský trh na náměstí. Nicméně, dorazilo hodně rodin s dětmi, pro které byl na školní zahradě připraven zajímavý program, a tady musím panu řediteli vystrouhat poklonu.  Na rodiny s dětmi zde čekala vkusně zařízená geologická expozice s odborným výkladem místního geologa, rýžování granátů v zahradním jezírku a zejména řezání, broušení a leštění kamenné suroviny, kterou obstarali místní sběratelé. No a v kantýně za zahradou bylo zajištěné občerstvení (pití, guláš a, tuším že, rizoto).

Mám za to, že pan ředitel spolu s místními sběrateli nasadili laťku poměrně vysoko a pokud jí v příštích letech udrží a pokud zafunguje osvědčená forma propagace ústním doporučením mezi sběrateli, má Říčanská burza naději, zařadit se mezi oblíbené a navštěvované burzy a zejména rozšířit řadu těch amatérských. Tuto recenzi píšu s půlročním opožděním, takže je možné, že se v některých detailech mohu plést.

Pohled do tělocvičny
Pohled do tělocvičny
Pohled do tělocvičny
Pohled do tělocvičny
Pan ředitel ve vedlejší třídě
Pan ředitel ve vedlejší třídě
Geopark ve školní zahradě
Geopark ve školní zahradě
Rýžování granátů v zahradním jezírku
Rýžování granátů v zahradním jezírku
Řezání kamenů v plném proudu
Řezání kamenů v plném proudu
Detail geoparku s hezky naaranžovanými čedičovými sloupy
Detail geoparku s hezky naaranžovanými čedičovými sloupy
05.12.2016 23:22:22
Mathiass
Copyright © Martin Virt 2007-2017, when no specific author is mentioned.
All rights reserved by authors, except when otherwise stated.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one